Výlet do obory Holedná

Venku je již krásné jarní počasí. V minulých letech se většina z nás vydávala do přírody, na procházky, pracovala na zahradě nebo sportovala. Letošní jaro je ale jiné, pro mnoho lidí o dost náročnější, a to především díky pandemii koronaviru Covid19 a vládním opatřením, která se nás dotýkají ve všech ohledech.

 
Pro většinu lidí je velký problém, že přišli během krátké chvíle o většinu sociálních kontaktů se svými blízkými, známými nebo jen s okolním světem. Pro nás, lidi se zkušeností s duševním onemocněním, je tato situace obzvlášť náročná, protože je pro nás ztráta sociálních kontaktů a běžného života daleko větší problém kvůli našim potížím, které nám brání v bezproblémovém zapojování do společenského života. Znovunabytí sociálních dovedností, zvládání běžných věcí, jako jsou cesty plnou MHD nebo například pevná pracovní doba pro nás bývá daleko náročnější a trvá nám většinou déle si tyto návyky opět osvojit. I proto jsme se rozhodli, že uspořádáme alespoň krátkou společnou procházku do přírody. Na našem druhém online setkání jsme se domluvili, že společně vyrazíme do obory Holedná v Brně.
 
V sobotu 25. dubna jsme se ve 13.30 sešli v hojném počtu na parkovišti u zastávky Stará dálnice před oborou Holedná a společně se domluvili, které zajímavosti tam navštívíme. Nejprve jsme se vydali kolem ohrady s divočáky, kde jsme se chvíli zastavili a pozorovali divou zvěř. V rybníku za ohradou jsme viděli i několik kachen mandarinských, jak nám pověděl jeden člen naší výpravy – vášnivý ornitolog, který nám neváhal povědět o tom, jak došlo k invazi tohoto druhu do Evropy. Pomalým krokem jsme se vydali k pomníku sovětského letce, který zde za války havaroval se svým letadlem. Památník však připomíná všechny letce, kteří se podíleli na našem osvobození v roce 1945. Odtud jsme se vydali po zelené značce až k jezírkům. Cestou jsme potkali skupinku daňků, kteří za námi nebojácně přišli a zapózovali jen pár kroků před námi. Na úplném cíli naší cesty nás čekal smutný pohled na vyschlé jezírko, které mnozí z nás pamatovali plné vody, živočichů všeho druhu a labutí. Zde jsme se také všichni rozloučili. Cestou zpět jsme se začali rozcházet různými směry, část z nás se vydala do Bystrce a část pokračovala zpět na parkoviště před oborou.
 
Věříme, že pro většinu z nás byl výlet příjemným vytržením ze stereotypu dnešních náročných dnů. Kromě krásného počasí jsme měli možnost užít si společné chvíle s přáteli, což je nejen pro duševní pohodu blahodárné.
 
Budeme moc rádi, když se domluvíme a v příštích týdnech společně opět vyrazíme na nějakou krátkou vycházku.

Fotogalerie z výletu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..