Přes kopec na zmrzku

Sobotní odpoledne patřilo dalšímu společnému výletu, a to i přesto, že ráno a dopoledne drobně poprchalo, jsme se sešli v pěkném počtu.

 

Z Halasova náměstí jsme se svezli pár zastávek autobusem na zastávku Panská lícha do Soběšic, odkud je to jen pár kroků k rozhledně na Ostré horce. Toto místo je zajímavé z mnoha důvodů. První písemné zprávy o tomto pojmenování sahají až do roku 1324. Mezi roky 1716-1785 zde stála jezuitská kaple, která byla kvůli nevyřešeným sporům o její správu v roce 1785 zbořena. Roku 1759 byl Josef Liesganig (rakouský římskokatolický kněz, jezuita, astronom, teolog, kartograf a ředitel vídeňské hvězdárny) pověřen Marií Terezií provést měření, jehož výsledkem mělo být zpřesnění údajů o skutečném tvaru zeměkoule. A jako výchozí bod tohoto „trigonometrického“ měření si vybral Liesganig právě toto místo. Po výšlapu na rozhlednu a drobné svačince jsme se vydali po žluté značce k zastávce Žitná do Řečkovic.

 

Cesta byla pohodová a nenáročná nejen díky příjemnému počasí, ale i díky plodícím ovocným stromům, kterých jsme cestou několik potkali a měli tak o dobroty postaráno. Narazili jsme i na vyschlou studánku Járy Cimrmana, kde je možné si nabrat cedníkem vzduch a trochu se tak v parných dnech osvěžit. Ze Zamilovaného hájku je to již jen kousek na zastávku Žitná, odkud jsme se autobusem přesunuli za zaslouženou odměnou na Agnes zmrzku, kde byl také cíl naší cesty.

 

Věříme, že pohodová procházka v příjemné společnosti a výborná zmrzlina byla příjemně stráveným odpolednem pro všechny účastníky.

 

Budeme se těšit na další společné akce.

Fotogalerie

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..