Parníkem na hrad Veveří

Po dubnovém výletě do obory Holedná a květnovém grilování jsme se v sobotu 18. 7. vydali poznávat další krásná místa jižní Moravy. I přes deštivé počasí jsme se společně vypravili na hrad Veveří v pěkném počtu 7 lidí.

 

Na zastávku Hrad Veveří jsme vypluli lodí ve 13 hodin. Sice nebylo nejtepleji, ale i přesto nám počasí dovolilo celou plavbu strávit na horní palubě lodi, odkud jsme mohli pozorovat liduprázdné pláže. Na hrad Veveří jsme dorazili kolem 14. hodiny a po zakoupení vstupenek na prohlídku okruhu A jsme si prohlédli areál hradu Veveří. Prohlídka okruhu A trvala 40 minut a byla plná zajímavých informací a pěkných hradních místností. Málokdo z nás věděl, že hrad Veveří je jediné zdokumentované místo v České republice, které navštívil sir Winston Churchill, a to hned 3x. Strávil tu dokonce část své svatební cesty. Další zajímavostí jistě je, že hrad Veveří vystřídal velké množství majitelů, kteří se značně podíleli na jeho změnách a přestavbách. Během 2. světové války hrad obsadila nacistická vojska, proto byl hrad cílem bombardování. Po válce byl hrad Veveří využíván vysokými školami, které v prostorách hradu a areálu měli zřízenou kolej. V této době proběhly poslední velké stavební úpravy, které na hradě dodnes můžeme spatřit. Prohlídka byla zakončena na vyhlídkové terase, odkud je nádherný výhled do okolních Podkomorských lesů a na Brněnskou přehradu.

 

Po zajímavé prohlídce okruhu A se na nás usmálo i sluníčko a my se vydali za občerstvením a ochutnávkou vína vyráběného speciálně pro hrad Veveří – Hradní Rozárky.

V ceně vstupenek na prohlídku byla i možnost prohlédnout si stálou expozici „Lev a orlice”, kde jsme se mohli dozvědět, jakou roli sehráli členové panovnické rodiny Lucemburků v dějinách Moravy i samotného hradu Veveří.

 

Následně jsme se vydali zpět na cestu k přístavišti Hrad Veveří, během které nás zastihla průtrž deště. Ta samozřejmě nikoho nezaskočila, jelikož jsme byli všichni vybavení deštníky. Cestu zpět jsme trávili uvnitř lodi, kde jsme klábosili a přemýšleli, co podnikneme příště. Nakonec jsme se shodli, že bychom mohli společně vyrazit na procházku zakončenou zmrzlinou v Řečkovické Agnes zmrzce, která je vyhlášená nejen mezi Brňany. Na výchozí bod jsme dorazili krátce po půl sedmé, kde jsme se všichni rozloučili a vydali se pomalu do svých domovů.

 

Výlet se vydařil i přes drobné komplikace s deštivým počasím. Všechny nás mile překvapila rekonstrukce a rozlehlost prohlídky vnitřních prostor.

 

Již teď se těšíme na další společné akce a výlety!

 

Fotogalerie

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..