Pacientův deník – 3. díl

Na této stránce chceme mimo jiné sdílet zkušenosti lidí s duševním onemocněním a snižovat tak jejich stigma ve společnosti. Budeme moc rádi, když nám svým příběhem přispějete i Vy. Vaše příběhy můžete zasílat na info@onassnami.cz.
Toto je třetí příběh, který zde zveřejňujeme. Přejeme příjemné čtení.

Přátelé, kamarádi, spolubojovníci!

S psychickými potížemi se léčím od roku 1996 a za tu dobu jsem podstoupil 7 hospitalizací. V průběhu let mi byla mnohokrát změněna diagnóza, od depresivní a úzkostné poruchy, agorafobie, panické poruchy až po bipolární afektivní poruchu. Jistě všichni uznáte, že pracovat na víc než poloviční úvazek bych vážně nezvládl. Až v roce 2017 mi byl přiznán invalidní důchod I. stupně! Po tomto verdiktu jsem se dvakrát odvolal s tím, že nesouhlasím, jak s dobou, od kdy mi byl důchod přiznán, tak se stupněm invalidity. Došlo tedy až na soudní žalobu, kdy mě byli konečně nuceni přezkoumat „odborníci” osobně. Zatím není soudem rozhodnuto, jak vše bude pokračovat dál. Nicméně Vám zkráceně popíšu průběh posudkového řízení – během 16 minut!! jsem se z úst předsedkyně posudkové komise (lékařky s aprobací na fyziatrii, neurologii, balneologii a léčebnou rehabilitaci…!) dozvěděl, že jsem po 23 letech všech léčeb – neléčeb prakticky téměř zdravý a schopný žít plnohodnotný život. Verdikt posudkové komise doslova zní (cituji):

„Se zjištěným zdravotním stavem je posuzovaný schopen po vzniku invalidity I. stupně vykonávat soustavnou výdělečnou činnost jen s podstatně menšími nároky na duševní schopnosti. PK MPSV je též ve shodě se stanovenou platností do 30. 9. 2019, jako doby přiměřené k posouzení vývoje onemocnění, efektu probíhající psychiatrické léčby, s očekáváním další stabilizace zdravotního stavu posuzovaného a adaptace na postižení s předpokladem obnovení práceschopnosti.“ Všechno ostatní mi samozřejmě zamítli. Velmi rád bych chtěl žít „normální“ život. Druhá strana mince je však zcela jiná. Kdo se s psychickými potížemi potýká, tak jistě ví, co tím chci říci. V tuto chvíli mi už nejde o zpětné ohodnocení invalidity nebo peníze. Jde mi hlavně o to, aby si už konečně všichni uvědomili, jaký je skutečný stav psychiatrie a důchodových komisí v Česku a jací lidé zatím rozhodují o, doslova, životech nás lidí, kteří nemohou za to, že trpí nemocí, která se nedá léčit jako zlomená noha nebo zanícený žlučník! Je mi naprosto jasné, že obdobné potíže prožívá mnoho z Vás, proto je nejvyšší čas se proti tomuto systému začít ozývat a nenechat si takovéto zacházení líbit.


Každý, kdo někdy šel k důchodové komisi, cítil obavy z toho, s jakým výsledkem bude odcházet. Zda-li důchod získá, případně zda-li si ho udrží. Je velice smutné, že o osudech tolika lidí rozhodují lékaři, kteří nemají ani nejmenší psychiatrické vzdělání. Navíc nikde v zákoně není uvedeno, na jak vysoký úvazek musí člověk pracovat, nebo kolik peněz může vydělat, aby si důchod udržel. Invalidní důchod je pro lidi s duševním onemocněním jistota, kterou by jim neměli brát. Když se zdravotní stav duševně nemocnému člověku zlepší a má sílu a možnosti chodit do práce, tak většinou jen na určité období. Málokdy to vydrží až do starobního důchodu. Počas tohoto zlepšení by měl mít možnost vydělat si co nejvíc, aby v období zhoršeného stavu nemusel živořit, měl kam sáhnout a udržel si normální životní standard. Smutná je i částka, jaká je mladým lidem vyměřena.
 

Představa, že je Váš příjem 4 500 korun měsíčně, nemáte sílu chodit do práce a máte z něj zaplatit bydlení, jídlo, oblečení a další věci je naprosto absurdní.

 

Jak psal autor příspěvku – je nejvyšší čas, abychom se proti tomuto systému začali ozývat a nenechali si takové zacházení líbit.

 

Děkujeme, že nám posíláte své příběhy do Pacientova deníku a těší nás, že se o své příběhy dělíte s ostatními.

 

Nebojte se o duševním onemocnění mluvit. Jen tak můžeme něco změnit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..