Otevření Centra Platan

V úterý 22. září odpoledne se na Bratislavské konalo slavnostní otevření komunitního centra pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním Centra Platan. Toto Centrum bude fungovat bezplatně a bez doporučení lékaře. O své zážitky z akce se s námi podělil Vláďa Dvořáček, který se za náš spolek této radostné události zúčastnil.

 

Vše vypuklo v 15 hodin otevřením dveří do Centra samotného. Mohli jste si sami ohmatat a prohlédnout všechny dílny, které Centrum Platan nabízí: výtvarnou, hudební, filmovou, rukodělnou, zahradní a divadelní. Všude nám představili své aktivity přímo lidé, kteří budou tyto aktivity ve spolupráci s účastníky vytvářet a s nimiž se můžete na nich potkávat pravidelně i nepravidelně, jak sami chcete. Sám jsem si vyzkoušel aktivitu v hudební dílně (poznávání potravin podle jejich zvuku) a dále jsem si v zahradnické dílně uplácal „květinovou bombu“. Slíbili mi, že si pro ni na jaře mohu přijít a zasít ji na nějakém místě ve městě, aby bylo zelenější

 

A jak se taková květinová bomba dělá? Je to jednoduché: namícháte hlínu s hnojivem, do ní vysypete semena požadovaných květin, které chcete po Brně roznést, trochu naředíte vodou, aby se směs dala dohromady, uplácáte kouli – „bombu“ a necháte zaschnout celou, celičkou zimu. Jde udělat i v předjaří, potřeby k její výrobě seženete v každém obchodě, kde mají květinová semínka. Důležité ale vždy je, aby bomby dobře vyschly a rozprskly se, jinak květiny nevykvetou. A na jaře bombu hodíte na místo, kde mají růst, nejlépe před deštěm, aby se semena vpila do hlíny.

 

Mám rád práci na zahradě a výlety do přírody. Proto navrhuji jarní výlet třeba do Mariánského údolí s květinovými bombami, které bychom jako účastníci výletu „zasadili“, třeba v dubnu nebo květnu, a potom zkontrolovali, jak nám rostou a jestli jsou účinné.

 

Celá akce byla zakončena slavnostním přípitkem na náměstíčku pod vzrostlým platanem, kde David Oplatek se svými kolegy pokřtili Centrum Platan perlivým vínem, které jsme mohli ochutnat spolu s veganskými chlebíčky. Za celou akci všichni sklidili potlesk. A my přejme Centru Platan mnoho let úspěšné existence a není to jistě naposledy, co jsme se jako O nás s námi nějaké akce v Centru Platan účastnili.

 

A pro ty z Vás, koho trápí problémy se slyšením hlasů a jiných nepříjemností, máme dobrou zprávu. V Centru Platan bude probíhat pravidelná skupina Slyšení hlasů, o které se dozvíte více z její facebookové stránky Slyšení hlasů Brno.

Fotogalerie

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..